04.08.2023

Sõbralõks. Esietendus Valmiera teatris

Lavastaja ja autor Kersti Heinloo

Helilooja Ardo Ran Varres

06.07.2023

Lavastus Maavärin EMTA CPPM tudengitega. Lavastaja Kim Collier. Muusikaline ja helikujundus Ardo Ran Varres

15.03.2023

Muusika Leeni Linna lühifilmile Ööbik.

20.02.2023

Heli ja Keel. Mõtisklusi sõnast ja mängust. The “Ultimate” Truth

HELIjaKEEL 2022/2023. Maailmavaated

Mõtisklusi sõnast ja mängust. The “Ultimate” Truth

Ardo Ran Varrese muusika

20.02.2023 kell 19 Süda saal, Teatri- ja Muusikamuuseum

Filosoofiline vestlusring sõnast ja mängust elus ja loomingus: Arne Merilai, Hasso Krull, Donald Tomberg, Ardo Ran Varres, Madis Arukask

Esitajad: HjaK ansambel koosseisus Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Rasmus Kull (tenor), Priit Volmer (bass), Iris Oja (metsosopran), Diana Liiv (klaver)

Kunstnik: Natali Mällo Fotod: Ruudu Rahumaru

01.02.2023

Gorikaturist. Originaalmuusika: Ardo Ran Varres

15.01.2023

Mängufilm "Kuulsuse narrid" Helilooja Ardo Ran Varres

07.12.2022

Narva, linn mille me kaotasime. Lav. Julia Aug. Muusikaline kujundus: Ardo Ran Varres

12.11.2022

Saated Vinüül Klassikaraadios.

22.10.2022


17.09.2022

Kooriteose "Suur maalritöö" Eesti esiettekanne. Kammerkoor Kolm lindu.

05.09.2022

Keelpillikvarteti

Esiettekandele tuli ka "Monoodia Jaan Räätsa mälestuseks". Esitaja: Olja Raudonen


01.08.2022

Artiklid ajalehes Sirp, ajakirjades Muusika ja TMK

30.07.2022

Muusikaline- ja helikujundus lavastusele Ukuaru

http://suveteater.ee/emajoe-suveteater/kava/ukuaru/

 • AUTOR Veera Saar
 • DRAMATURG Urmas Lennuk
 • LAVASTAJA JA VALGUSKUJUNDAJA Peep Maasik
 • KUNSTNIK Jaanus Laagriküll
 • muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres
 • OSADES Ursula Ratasepp (Tallinna Linnateater), Pääru Oja, Hannes Kaljujärv (Vanemuine), Garmen Tabor (Ugala), Kärt Tammjärv (Vanemuine), Margus Prangel (Von Glehni teater), Marika Barabanštšikova (Vanemuine), Indrek Kruusimaa, Kirke Kallaste, Elli Koidula Kull
11.07.2022

Ida-Virumaal esietendub lavastus “Diktaator, naljamees ja liiderdaja”

Teater R.A.A.A.M. toob lavale Narva Punase Risti laagris viibinud Jaroslav Hašeki ja Josep Broz Tito kohtumise teemal lavastuse “Diktaator, naljamees ja liiderdaja”.

Ida-Virumaal, Mäetaguse Kirveviskehallis esietendub 11. juulil Udmurtia lavastaja ja dramaturgi Damir Salimzianovi lavastus “Diktaator, naljamees ja liiderdaja”, alapealkirjaga “Kuningas, narr ja hoor”.

Tegemist on iroonilise fantaasialavastusega, mis annab võimaluse sukelduda erinevate inimeste dialoogidesse ja mõtisklustesse maailmast, sõjast, armastusest, inimelu hinnast ja paljust muust.

Lavastus provotseerib ka huvi piirilinna Narva ajaloo vastu, kajastades selle arengut läbi aastate.

“Diktaator, naljamees ja liiderdaja” autor ning lavastaja on Damir Salimzianov, kunstnik Riina Vanhanen, valguskujundaja Priidu Adlas (Eesti Draamateater) ja muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres. Näitlevad Kristo Viiding (Eesti Draamateater), Martin Kõiv ja Elina Reinold.

Damir Salimzianov on varasemalt lavastanud R.A.A.A.M. teatris lavastuse “Läbi kõigi elude ma otsin sind…”, publikulemmiku “Praegu pole aeg armastamiseks” ja palju muud.

Teater R.A.A.A.M. on Eestis ja välismaal etendusi andev organisatsioon, mille missiooniks on Eesti kultuuriloo tutvustamine läbi professionaalse eestikeelse teatri ja Eesti teatri mitmekesistamine. Aastas annab R.A.A.A.M. sadakond etendust ca 15 000 vaatajale ja teeb tihedat koostööd Eesti ja välismaa tuntumate teatrite, näitlejate, lavastajate, näitekirjanike ja teatrifestivalidega.

https://kultuur.err.ee/1608653977/ida-virumaal-esietendub-lavastus-diktaator-naljamees-ja-liiderdaja

06.05.2022

Põrgupõhja uus Vanapagan. Algupärane ooper Vanemuise teatris.

Kristi Klopetsi libreto
A. H. Tammsaare samanimelise teose põhjal

Helilooja Ardo Ran Varres
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigent Martin Sildos või Taavi Kull
Lavastaja Vilppu Kiljunen Soome
Kunstnik Iir Hermeliin

https://www.vanemuine.ee/repertuaar/porgupohja-uus-vanapagan/

Foto: Taavi Lutsar

02.05.2022

Ardo Ran Varres saates Plekktrumm

https://etv2.err.ee/1608572512/plekktrumm

Foto. Priit Mürk

19.04.2022

Muusika lavastusele Armuleivasööja. Vanemuise väike maja.

Mike Poultoni töötlus Ivan Turgenevi näidendist

Tõlkija Kalle Hein

Lavastaja Robert Annus

Stsenograaf Liina Tepand

Kostüümikunstnik Gerly Tinn

Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres

Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla)

Osades Aivar Tommingas, Lena Barbara Luhse, Külliki Saldre, Reimo Sagor, Margus Jaanovits, Jaanus Tepomees, Riho Kütsar, Jüri Lumiste, Martin Tikk Külalisena, Saara Kaljujärv Külalisena, Anette Pärn Külalisena

18.03.2022

Dokumentaalsari Metsavennad.

ETV-s alustab kolmapäeval, 30. märtsil uus ajalooline dokumentaalsari "Metsavennad", mille esimest osa esitleti sel nädalal kinos Artises.Metsavendlus kui Eesti ajaloo karmimaid peatükke tekitab siiani väga vastakaid arvamusi. Esmajoones tähendas metsavendlus tuhandete inimeste püüet varjata end võõrvõimu vägivalla eest, kuid sellel oli ka teine tahk - metsavendlus oli Eesti viimane relvastatud vabadusvõitlus.Ajalooline dokumentaalsari "Metsavennad" võtab esimest korda Eesti teleajaloos ülevaatlikult kokku selle traagilise ja karmi ajajärgu. Kes olid need inimesed, kes hoidsid rahvuslippu kõrgel ka kõige punasemal perioodil, tuues pahatihti ohvriks enda elu? Millega nad igapäevaselt tegelesid ja kuidas elasid? Milliste jõhkrate meetoditega üritas nõukogude võim vastupanu lämmatada? Neile ja paljudele teistele küsimustele annavad sarja 11 osas vastuseid toonaste sündmuste tunnistajad, veel elus olevad metsavennad ning Eesti metsavendluse eksperdid ja ajaloolased.Sarja stsenarist-toimetaja on Tõnis Leht, arhiivitoimetaja Ruth Alaküla, saatejuht Rasmus Kagge, režissöör Erle Veber ning produtsent Laur-Leho Kaljumets. Helilooja Ardo Ran Varres. Mitu aastat ette valmistatud sarja juures olid konsultantidena abiks Eesti Kaitsejõudude ülem Martin Herem ja arheoloog Mauri Kiudsoo.

07.03.2022

Klarnetikontserdi esiettekanne. Solist Signe Sõmer. 4. märts 2022, Tartus. Vanemuise sümfoonikud, dirigent Atvars Lakstīgala (Läti)

Klarnetikontsert “Kahe tu(u)le vahel” (2021)

(Clarinet Concerto "Between Two Blazes/Breezes")

I Con smania

II Con calma

III Guerresco

Teose pealkiri viitab kahe tuule või tule vahel viibimisele, mis minu meelest on sümptomaatiline meie tänasele päevale. Vastandlikku informatsiooni on pea kõige kohta. Polariseerumine toimub kõikmõeldavates küsimustes. Kui sa aga poolt ei taha valida, siis valitakse see sinu eest. Nõnda ongi kontserdi esimene ja kolmas osa kui kaks vatandjõudu: naiivsus ja agressiivsus mis otsivad teineteise poole teed. Keskmine osa püüab leida nö. kolmanda tee võimalust, vaadates sügavamalt endasse. Solist on lisaks eelnimetatud probleemistikule veel kõhklemas ka oma “mina hääle” veenvuses, mis väljendub kahe erineva pilli vaheldumises solistipartiis (in B♭ ja in E♭ klarnetid).

Kontserdi kirjutamise idee tekkis mul 2020. aastal, mil olin just valmis saanud täiemahulise ooperi “Põrgupõhja uus Vanapagan” partituuri. Siin on mitmeid viiteid ooperile ja selle orkestratsioonile, näiteks keskmises osas kasutan vastandliikumises sama helirida, mida ooperi lõpupoole võtmestseenides. Nõnda valmisiki kõigepealt kontserdi II osa ja alles seejärel need poolused, (I ja III osa) mille vahel mõtteline peategelane on sunnitud viibima.

Pühendan selle teose klarnetist Signe Sõmerile ja oma klarnetiõpetajale Hans Suurväljale.

H. Suurväli (1933-2004) oli silmapaistev klarnetist ja pedagoog Tallinna Muusikakeskkoolis. Karm, nõudlik ning väga pühendunud, nii teda mäletan. Paljud kartsid teda just kareda “väliskoore” pärast aga sisimas oli tegu sooja ja hooliva inimesega. Minu isa, kes enne sõda mängis muuhulgas ka saksofoni, soovis et õpiksin seda pilli. Kuna TMKK-s saksofoni ei õpetatud, siis sai valitud paralleelinstrument klarnet. Mäletan, kuidas isaga vaatasime üht USA filmi, kus Benny Goodman jämmis oma kolleegidega mõnusat klarnetisvingi. See jättis sügava mulje, selgus et pill on lisaks klassikalise muusika kontekstile väga edukas ka nö. rütmimuusika žanrites. Klarnet on ülimalt väljendusrikas, kiireid passaaže  ja kontrastset dünaamikat võimaldav instrument. Selle tämber on eriline, mille üheks põhjuseks on pilli ülesehitusest johtuv paaritute ülemhelide võimendumine. Näiteks W. A. Mozart hindas klarnetit väga, pidades selle heli kõige lähedasemaks inimhäälele.

26.02.2022

Vennad Lõvisüdamed Vanemuises

Heiki Leis

Autor Astrid Lindgren
Dramatiseerija Staffan Götestam
Tõlkija Vladimir Beekman
Lavastaja Tiit Palu
Kunstnik Maarja Meeru
Muusika ja heliefektide autor Ardo Ran Varres
Lavatrikkide konsultant Enar Tarmo
Lavavõitluse õpetaja Kaire Russ
Laulusõnade autor Aapo Ilves
Videokunstnik Juho Porila
Valguskunstnik Tõnis Järs

Osades Oskar Seeman, Kaarel Pogga, Maarja Johanna Mägi, Priit Strandberg, Jaanus Tepomees, Veiko Porkanen, Ken Rüütel, Jüri Lumiste, Meelis Hansing, Artur Mäeots, Reigo Harkmann, Andre Luik, Sten Gussakov, Markus Kõrkjas

25.01.2022

Fragments of Humanity. Dokfilmi esilinastus Docpoint Helsinkil 2022. Rež. Elli Rintala, helilooja Ardo Ran Varres

Kosovon sodassa ihmisarvo sirpaloitui serbihallinnon ja albaanien vapautusarmeijan hirmuteoissa. Totuudet uhrien kohtaloista värjäytyivät, minkä takia Helena Rannan johtama suomalainen oikeuslääketieteellinen tutkijaryhmä sai tehtäväkseen toimia puolueettomana tahona ja selvittää tapahtumien todellisen kulun.

Elli Rintalan dokumentti palaa sotavuosien selvitystyöhön yhdistellen vanhaa videomateriaalia uuteen kuljettaen samalla taidokkaasti rinnalla eri osapuolien näkemyksiä. Näkemyksissä ilmenevät eriäväisyydet paljastavat niin konfliktinratkaisun haasteet kuin puolueettomuuteen kätkeytyvät ristiriidatkin. Kuten Ranta toteaa: ”Totuushan on aina konflikteissa se ensimmäinen uhri.”

Vaikka tutkijaryhmän lähtökohtana on kertoa vain totuus tapahtumista, eri osapuolet vaativat heiltä enemmän: tukea omille näkökannoilleen. Puolueettomuuden säilyttäminen vaatii Rannalta jatkuvaa tasapainottelua sekä neuvottelutaitoa, koska liiallinen ystävällisyys tai empatia saattavat asettaa koko selvityksen objektiivisuuden kyseenalaisiksi. Toisaalta totuus on uhka, joka tuo ilmi valheet ja syylliset. Tutkimuksen eteneminen ei ole yksioikoista, etenkään tulehdusherkän konfliktin keskellä.

Ranta ajautuu jännitteisiin tilanteisiin, joiden kiperyyttä dokumentin musiikkimaailma korostaa palaten kaiken taustalla olevaan surumielisyyteen – ihmisarvon haurauteen ja vaikeuteen kohdata totuus.

Iisa Arvelin

Alkuperäinen nimi: Helena Ranta – Sodan viimeinen sana
Kieli: suomi, englanti, serbia, albania. (ruotsi)
Tekstitys: englanti
Kesto: 57 min
Ikäraja: K12
Vuosi: 2022
Tuotantomaa: Suomi

Ohjaaja: Elli Rintala
Tuottaja: Ari Matikainen
Tuotantoyhtiö: Kinocompany
Käsikirjoitus: Elli Rintala, Ari Matikainen
Leikkaus: Tuula Mehtonen, Matti Näränen
Kuvaaja: Marita Hällfors, Bujar Berisha
Musiikki: Ardo Ran Varres
Äänisuunnittelu: Janne Laine

19.12.2021

Esietendus: Ema, kas meie kass on ka juut? Autor-lavastaja: Julia Aug. R.A.A.A.M

See on näidend sellest, kuidas inimene oma rahvusest teadlikuks saab. Sellest, millega ja milliste traumadega see seotud on. Kuidas jõuab inimeseni teadmine endast maailmas. Sellest, milline valik tuleb teha. See on etendus, kus me esitame iseendile küsimusi: mis peab juhtuma inimesega, kes hakkab naerma, narritama, kiusama teist inimest lihtsalt sellepärast, et too on juut. Ja siis võtab endale õiguse teist inimest tappa, sest too on juut. Holokaust – üks kõige hirmsamaid lehekülgi kaasaegse Euroopa ajaloos. Üks kõige raskemaid teemasid ka Eesti jaoks. Kas sellest peab rääkima? Või on parem seda teemat mitte puudutada, sest ta on siiamaani väga valulik? Või vastupidi, et sellest peab rääkima, sest vastasel korral, me unustame ka nende nimed, kes päästsid Eestis juute Teise maailmasõja ajal?

Autor-lavastaja JULIA AUG. Kunstnik POLINA GRECHKO (Venemaa). Valguskunstnik PRIIDU ADLAS (Draamateater). Videokunstnik LAURA ROMANOVA (Vaba Lava). Muusikaline kujundaja ARDO RAN VARRES. Laval ELINA REINOLD, LOVIISE KAPPEROTT KARTAU ja TAAVI TEPLENKOV (Draamateater).

02.10.2021

F. Zelleri Ema, Ugala teatris.

Lavastaja

Tanel Jonas

Kunstnik

Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Valguskunstnik

Villu Konrad

Muusikaline ja helikujundaja

Ardo Ran Varres

Tõlkija

Margus Alver

Osades

Terje Pennie, Margus Tabor, Oskar Punga, Klaudia Tiitsmaa

Esietendus 1. oktoobril 2021 Ugala teatri väikeses saalis.

13.09.2021

Noorsooteatri uuslavastus: Poiss ja liblik. Helilooja Ardo Ran Varres

Poiss ja liblik

Anton Hansen Tammsaare miniatuuril ja Ardo Ran Varrese muusikal põhinev visuaalteatrilavastus väikelastele

Muusikaline rännak maailma südamesse, lähimale aasale tuttavas metsatukas. Kuhugi, kus on kogu maailm koos. Maailm, mille üle rõõmustada ja muretseda, mida hoida ja armastada.

Etenduse piletiga sissepääs Tammsaare muuseumisse 50% soodustusega. Ühtlasi soovitame 5-7 aastastele Tammsaare muuseumi töötuba “Poiss ja liblik”.

Mängivad

Laura Nõlvak ja Mirko Rajas

Autor Anton Hansen Tammsaare
Lavastaja Leino Rei
Kunstnik Erki Kasemets 
Helilooja Ardo Ran Varres
Valguskunstnik Triin Rahnu

Esietendub 12. septembril 2021 väikeses saalis.

03.08.2021

Animafilm "Tartu aknad, mu arm" Helilooja: Ardo Ran Varres

Esilinastus toimub 7. augustil fesivalil Tartuff.

17.07.2021

Nõidkapteni needus. Helilooja A. R. Varres

Osalised: 

Kapten Rodriguez - Pääru Oja

Kapten Lee Morgan - Mikk Saar

Munk - Janek Joost

Alex - Ingel Mikk

Lucas - Juss Haasma

Lisaks on laval veel 40 harrastusteatrite näitlejat ja 10 last.

Autor: Reeli Reinaus

Dramatiseeringu autor/lavastaja: Anti Reinthal

Kunstnik: Riina Degtjarenko

Muusika ja helikujundus: Ardo Ran Varres

16.07.2021

Läbi kõigi elude ma otsin sind…

Lavastaja DAMIR SALIMZIANOV (Udmurtia). Kunstnik RIINA VANHANEN. Valguskujundus PRIIDU ADLAS. Muusikaline kujundus ARDO RAN VARRES. Tõlk TIIT ALTE. Laval JANE NAPP (Endla Teater),  KRISTO VIIDING (Eesti Draamateater), PIRET KRUMMMARTIN KÕIV ja KRISTJAN SARV.

raaam.ee

03.05.2021

Segakoorilaule 2021. Noodiriiul.ee

Kogumiku sisukord:
Mariliis Valkonen/Peep Ilmet Hingan
Mart Siimer Laudamus
Mari Vihmand/Adam Cullen Olematus
Mari Amor/Valdur Mikita Jumala juurde saamise test
Ardo Ran Varres/Marie Heiberg Minu laulus on jäänud üks igatsus järgi
Kadri Hunt/Uku Masing Jõuluööl
Andres Lemba Ubi caritas
Andres Lemba Salve Regina

02.05.2021

Uudisteos Eesti muusika päevadel 2021. 13 pala kahele klaverile Eesti runoviisidel I-VI

28.02.2021

Juudit VAT teatris. Helilooja ja muusikaline kujundaja: Ardo Ran Varres

Kes on tänapäeva Juudit? Noor naine, kes läheb ja teeb seda, mida 
tarvis? Teeb seda, mida mehed teha ei julge? Ning päästab seeläbi -
kelle? Iseenda? Oma kodulinna? Või terve inimkonna, sest vähemaga
Juuditi taoline idealist ei lepi? Sada aastat pärast Tammsaare Juuditi
sündi on Petuuliat päästma asunud Andrus Kivirähki Juudit.
Mille poolest tänapäeva Juudit teistsugune on? Kas Petuuliat on veel
võimalik päästa? Selge on igatahes see, et endiselt on Juuditi ümber
neetult palju vanamehi.

Esietendus: 1. märtsil 2021 KUMU Auditooriumis

Autor: Andrus Kivirähk
Lavastaja: Aare Toikka
Kunstnik: Pille Jänes
Valguskunstnik: Sander Põllu
Videokunstnik: Sander Põldsaar
Helilooja ja muusikaline kujundaja: Ardo Ran Varres
Osades: Henessi Schmidt, Ingrid Margus, Gert Raudsep, Margo Teder, Tanel Saar
Plakati foto: Heikki Leis
Lavastuse fotod: Siim Vahur
Grimeerija: Maarja Linsi

14.02.2021

Muinasjutumöll. Autor ja lavastaja Damir Salimzianov Helilooja: Ardo Ran Varres

Narva Vaba lava.

03.02.2021

DocPoint festivali avafilm "Sea aasta". Rež. Raimo Jõerand. Helilooja: Ardo Ran Varres


29.11.2020

Pärnu Punane torn sai moodsa sisu. Helikujundus ja originaalmuusika: Ardo Ran Varres

Pärnu vanim ehitis, 600 aasta eest rajatud Punane torn sai moodsa sisu. Tornis saab ringpanoraamkino vaadates ülevaate Pärnu linna tekkest tänapäevani. Tegu on innovatsiooniga, mille sarnast Eestis rohkem pole.

Punane torn on praegu valget värvi, aga sai oma nime kunagiste punaste tellisseinte järgi. Tornile on otstarvet otsitud aastakümneid, siin on olnud linnaarhiiv, seda on kasutatud laohoonena, poe ja klubina, aga täies mahus võeti torn kasutusele alles nüüd.

Nii asub varem suletud kaitsekorrusel moodne ringpanoraamkino, kus ootab vaatajaid 10-minutine Pärnu ajalugu tutvustav animafilm "Armutu ja armulik ajalugu. Punases tornis läbi 15 000 aasta". Tornist avaneb ringvaade ümbrusele jääajast tänapäevani.

"Kindlasti ei saa öelda, et nüüd on kõik 100 protsenti teostunud, siin arenduseks on väga palju võimalusi ja see töö algab juba esmaspäevast," märkis Pärnu muuseumi juhataja Aldur Vunk.

Ajaloo grandioosset üldistust, kus ühe minutiga rännatakse läbi 1000 aasta, vaadatakse väikeses seltskonnas, sest kinosaal mahutab kümme külastajat. Et täielikku ülevaadet saada, tuleb filmi vaadata mitu korda, istudes erinevatel kohtadel, sest 360-kraadist vaadet pole võimalik korraga haarata.

"Pärnul on hiiglama põnev ajalugu ja hiiglama põnev keskaeg oma kahe linnaga – Vana-Pärnu ja Uus-Pärnu. Ja siin on, mida näidata. Ja see ajaloo ülevaatefilm ja üleüldse meenutus keskajast on väga heal tasemel. See on Eesti tipptasemel tehtud, küll väike torn, aga siiski keskaja mälestusmärk," lausus kultuuriminister Tõnis Lukas.

Torni rekonstrueerimisprojekti tegi Anne Strati Arhitektuuribüroo, ehitas Pärnu REV. Raha tuli linnalt, ministeeriumilt ja EAS-ilt. Tehnilise lahenduse lõi Atea ning animatsiooni animaatorid loovagentuurist Pult koostöös Pärnu Muuseumi ja ajalooekspertidega Tartu Ülikoolist.

See oli Aldur Vungi viimane töö Pärnu muuseumis. 22-aastane tööperiood lõpeb esmaspäeval, uuest kuust juhib Pärnu muuseumi Aet Maatee.

Toimetaja: Marko Tooming

https://www.err.ee/1180204/parnu-punane-torn-sai-moodsa-sisu

31.10.2020

Nad tulid keskööl Tallinna Linnateatris. Lav. D. Leesalu. Helilooja ja muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres

Autor

Mark Hayhurst

Lavastaja

Diana Leesalu

Tõlkija

Triin Sinissaar

Kunstnik

Jaagup Roomet

Helilooja ja muusikaline kujundaja

Ardo Ran Varres

Valguskujundaja

Rene Liivamägi

Helikujundaja

Arbo Maran

Videokujundaja

Lauri Urb

https://linnateater.ee/lavastused/nad-tulid-keskool/

27.10.2020

Baskerville'ide koer Karlova teatris. Lav. Peep Maasik. Helilooja: Ardo Ran Varres

 • AUTOR Arthur Conan Doyle
 • LAVASTAJA Peep Maasik (TEMUFI)
 • DRAMATURG Mihkel Seeder (VAT Teater)
 • KUNSTNIK KARMO MENDE
 • HELILOOJA ARDO RAN VARRES
 • OSADES Andres Dvinjaninov, Veikko Täär, Ott Kartau, Lauri Kink, Silver Kaljula (TEMUFI), Elena Koit
18.10.2020

"Sõjasõltlane" VAT teatris. Lav. S. Keedus. Helikujundus: A. R. Varres

Lavastuse aluseks on rindeoperaator Jon Steele'i 2002. aastal ilmunud ülemaailmne bestseller, kus autor kirjeldab oma kutsumuse saatanlikku ja samas erutavat olemust. Töö rindeoperaatorina viis teda ühest kriisikoldest teise. Vaid loetud meetrid muutsid tsiviliseeritud linnatänava sõjatsooniks, kus iga järgnev sekund võis osutuda viimaseks. Operaatorina oli Steele´i ülesanne aga unustada igasugune alalhoiuinstinkt ning söösta otse kuulirahe keskele, sest kogu maailm pidi nägema, mida sõda inimestega teeb.

Loo lavastab filmirežissöörina tuntud Sulev Keedus, mängivad Kristo Viiding (Eesti Draamateater) ja Karolin Jürise.

18.10.2020

Ardo Ran Varrese autorikontsert 29. okt 2020 kl 19 Tartu Jaani kirikus. Hingede öömuusika.

Ettekandele tulevad seitse teost, mis loodud viimasel kümnendil ning video- ja heliinstallatsioon “Tuul”.

Uudisteose “Päikesering” aluseks on  Doris Kareva samanimeline 12-osaline luuletsükkel.

Helilooja pühendab teose oma ema Taimi Varrese (1933-2020) mälestusele ja ka kõigile nendele, kes käesoleval erakordsel aastal on meie hulgast lahkunud. Sit tibi terra levis.

Kontserdil astub üles Tartu Uue Muusika Ansambel laiendatud koosseisus, kunstiline juht Kadri-Ann Sumera.

Videokunstnik: Alyona Movko, Helirežii: Tammo Sumera

Foto: Gabriela Urm

 

20.09.2020

Minu Georg Ots.

Minu Georg Ots

Lavastus räägib kuuest naisest, kelle elus on tähelepanuväärset rolli mänginud Georg Ots ja tema looming.

“Ma olen õnnelik, kui kasvõi üks inimene, kuulates minu laule, tunneb vajadust teha midagi kasulikku ja head teistele.” Georg Ots

Sa arvad, et su elu on juba paika loksunud, et oled leidnud oma tee ja tead, mida sa tahad. Oled vaevu seda jõudnud mõelda, kui järsku lööb sind miski kujuteldamatu jõuga ja kõik pöördub pea peale. Ja sa võid karjuda, vastupanu osutada, enda elu eest põgeneda, aga kõige keerulisem on – võtta neid muutusi, kui hädavajalikke. Ometigi peitub viimases just leppimine, mis paradoksaalsel kombel elu loodetavasti paremuse poole suunab.

See on lavastus inimestest: eneseküllastest ja mittevajalikest, omadest ja võõrastest. Lastest, kes kordavad vanemate saatusi ja vanematest, keda piinab süütunne. Kui kõike võib mõista, aga muuta ei saa midagi.

Niisamuti on see lugu tantsudest üksindusega. Surmaga. Ja armastusega Georg Otsa laulude saatel.

Autor

SLAVA DURNENKOV 

Lavastaja

ARTEM USTINOV 

Kunstnik

ERVIN ÕUNAPUU

Kostüümikunstnik

LIISA LIKSOR

Helilooja

ARDO RAN VARRES

Valguskunstnik

PRIIDU ADLAS

Laval

ÜLLE KALJUSTE (Eesti Draamateater)

RIINA MAIDRE

KÜLLI REINUMÄGI

KATRIN PÄRN

LIIS HAAB

INGRID MARGUS

Esietendus: 13. septembril 2020 Vaba Lava Narva teatrikeskuses

Kestus: 1h 40 min

 

24.08.2020

Kuuldemäng ja valgusetendus "Tuledes Paunvere". Muusika ja helirežii: A. R. Varres

 

20.04.2020

Originaalmuusika lühifilmile Karl ja Carla.

VÄRSKE VERE kogumiku raames leiab aset Andres Keili verivärske düstoopia «Karl ja Carla» maailma esilinastus. Film vaatab huumoriga lähitulevikku, kus ühiskonna ülereguleerimine on viinud ootamatute tagajärgedeni igapäevastes inimsuhetes; peategelasi kehastavad Sten Karpov ja Elina Purde. Tootja: Pimik

 

Esilinastus 23. aprillil kell 17 Netikino.ee; kell 18 Elisa Elamus ja Telia.


13.02.2020

Sümfoonia ühele külalisetendused Torontos

24.12.2019

Originaalmuusika ja helikujundus. PÖÖRIÖINE PULMAPIDU. Liikuv video- ja valgusetendus truudusest, ajast ja armastusest!

Eesti Vabaõhumuuseum äratab üheks talvekuuks ellu iidse muinasjutu ning unustusehõlma vajunud mütoloogilised tegelased. Tule ja saa osa pimedatel talveõhtutel toimuvatest elamuslikest jalutuskäikudest, mis avavad ukse müstilisse maailma. Külastajad saavad üleloomuliku võime näha suletud uste ja akende taha, kus toimetavad tegelased, keda palja silmaga ei näe ning kes haihtuvad koos kuke kolmanda kiremisega.

Taavi Varmi loodud videoinstallatsioon Andres Noormetsa stsenaariumile koos Ardo Ran Varrese helikujundusega on projitseeritud muuseumi talutarede, aida, tuuliku ja muude hoonete seintele ning katustele.

Kuuest punktist koosnev Eesti mütoloogial põhinev lugu koos jalutuskäiguga hilisõhtuses muuseumis kätkeb endas pildikesi imemuinasjutust, kus võib kohtuda sepikotta sõrgu rautama tulnud vanapagana, krattide, aga ka heade majahaldjatega.


05.12.2019

Originaalmuusika, muusika- ja helikujundus. Videomapping "Tartu vaim" (A. Merilai, M. Koldits, A. Tenusaar. Tartu Ülikool)

29.11.2019

Filmihelilooja Richard Harvey PÖFFil. Music Meets Film. Modereeris Ardo Ran Varres

16.11.2019

Originaalmuusika lavastusele "W"

W

Teatrisaaga. 150 aastat kirge ja armastust

Aastal 1870 sünnib midagi täiesti ootamatut. Sünnib miski, mis muudab määravalt rahva ja kultuuri saatust. Sünnib omakeelne teater.

Läbi muutuvate aegade, edu ja glamuuri, hävingute ja tuhast tõusmiste, inspiratsiooni ja kunstivaimustuse, avangardi ja rahvalikkuse, kaotuste ja leidmiste on see uskumatult ebatõenäoline nähtus kestnud ja kasvanud juba 150 aastat. Vahetuvad dekoratsioonid ja kostüümid, stiilid ja voolud, lavastajad ja koristajad, tantsud ja laulud, teatrijuhid ja rahanumbrid, repliigid ja tegelased, riigikorrad ja näitlejad – keegi ega miski pole igavene. Aga teater jääb … või mitte?

Esietendus 16. novembril 2019 Vanemuise suures majas

Autorid Loone Ots, Anu Tonts, Ain Mäeots, Rein Pakk

Lavastaja Ain Mäeots

Muusikajuht ja dirigent Taavi Kull

Heliloojad Tauno Aints, Ardo Ran Varres, Leslie Da Bass

Stsenograaf Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Kostüümikunstnik Gerly Tinn

Valguskunstnik Rene Liivamägi

Laulutekstide autor Aapo Ilves

Valguskunstnik Rene Liivamägi

Koreograaf Britt Kõrsmaa

Helirežissöör Miikael Haamer

Lavastusdramaturg Anu Tonts

26.10.2019

Öömuusika lamamiskontsert Tartu Jaani Kirikus

Öömuusika lamamiskontsert: Ardo Ran Varres (heliinstallatsioon) & Maria Elisaveta Roosalu (videoinstallatsioon)

november 1, 2 2019 @ 22:00 - 23:55

 

07.10.2019

Uuslavastus: Kapten Mihkel. Originaalmuusika: Ardo Ran Varres

www.raaam.ee

23.09.2019

ADC*E Eesti Disainiauhinnad 2019 Kuld (kategooria Keskkond/Varia, ajutine, eriobjektid)

23.07.2019

Esiettekanne: Eesti muinasjutt. Koondorkester 27. laulupeol


23.06.2019

Originaalmuusika lavastusele Juudit

www.raaam.ee

30.04.2019

Ühisvaratragöödia. (Puhkpilliorkestrile) Maailma esiettekanne. World Music Days 2019

https://www.worldmusicdays2019.ee/et/

Eesti Rahva Muuseum

Politsei- ja Piirivalveorkester
Dirigent Hando Põldmäe

18.03.2019

Minu Eesti vanaema. Julia Augi lavalugu. Muusikaline kujundus Ardo Ran Varres

„Minu eesti vanaema“ on esmalt lavastus identiteedist ja küsimustest, mille inimene endale esitab: „Kes ma olen?“ Ning vastustest, mida neile püütakse leida. Lavastus räägib sellest, kuidas kaotatakse ja leitakse oma Kodumaad.

Lavastaja Julia Aug (Venemaa)

Mirtel Pohla, Ülle Kaljuste (Eesti Draamateater), Jaak Prints, Laura Kukk (NUKU), Gert Raudsep.

Korraldaja Vaba Lava SA, R.A.A.A.M.

28.01.2019

I. Bergmani Persona. Originaalmuusika ja helikujundus Ardo Ran Varres

Persona

Ingmar Bergmani psühholoogiline draama

Tuntud näitlejanna Elisabet Vogler variseb „Elektra“ etenduse ajal vaimselt kokku ning lõpetab rääkimise. Teraapia ei anna loodetud tulemusi ning arst otsustab ootamatu ravivõtte kasuks: ta saadab Elisabeti koos noore hooldusõe Almaga kenasse suvemajja mererannal. Elisabet vaikib, ent järk-järgult avab Alma tummale patsiendile oma sisemaailma …

„Persona“ jõudis publiku ette maailmakuulsa Rootsi filmirežissööri Ingmar Bergmani filmina aastal 1966, peaosi mängisid Bibi Andersson ja Liv Ullmann. Film on ekraanile jõudmisest alates andnud põhjust lugematuteks analüüsideks, interpretatsioonideks ja debattideks.

Esietendus 26. jaanuaril 2019 Vanemuise väikeses majas

Lavastaja Ain Mäeots

Tõlkija Ülev Aaloe

Kunstnik ja valguskunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Videokunstnik Emer Värk

Originaalmuusika ja helikujunduse autor Ardo Ran Varres

Osades Linda Kolde, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Veiko Porkanen või Ain Mäeots

15.01.2019

Filmimuusika teemaline intervjuu. Filmus.ee

https://filmus.ee/interview-ardo-ran-varres.html

 

14.01.2019

Originaalmuusika filmile Joh. Pääsukese tõeline elu.

Rež: H. Volmer

Kopli kinokompanii 2019


03.01.2019

Ardo Ran Varres kehastab Hardi Volmeri mängufilmis Oskar Kallast

02.01.2019

Pärnu Endla kolleegipreemia: 2018 aasta kunstnik-kujundaja on helilooja Ardo Ran Varres

Parimaks lavastajaks kuulutati Aare Toikka, kes tõi lavale 3. novembril esietendunud draama „Elu ja armastus“. Aasta kunstnik-kujundaja on helilooja Ardo Ran Varres, keda premeeriti lavastuste „DreamWorks“ (helilooja) ning „Elu ja armastus“ (muusikaline kujundaja) eest.

06.12.2018

Ardo Ran Varres Film Music Band live video


28.11.2018

Lohe needus. Muusika autor ja helikujundaja Ardo Ran Varres

Helen Käiti samanimelise raamatu ainetel.

Janne ja Joosep leiavad müstilise loitsuraamatu, mis võtab õe ja venna endaga kaasa võlumaailma. Lapsed avastavad end kummalises Regnumi kuningriigis, kus neid võtab vastu juubeldav rahvas. Peagi selgub aga kohutav tõde – Regnumi kuningriik on aastasadu kannatanud lohe needuse all. Igal aastal nõuab lohe endale riigi kõige ilusama tüdruku ning kui ta oma ohvrit ei saa, hävitab ta terveid linnu ja külasid. Nüüd ootab kogu rahvas, et just Janne ja Joosep needusele lõpu teeksid! Õde-venda ootab ees hirmuäratav seiklus täis võlukunsti, fantastilisi olendeid ja suuri eneseületusi.

Esietendus 30. novembril 2018 Draamateatri suures saalis.

Lavastaja Kersti Heinloo

Kunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Valguskunstnik Airi Eras

Muusika autor ja helikujundaja Ardo Ran Varres

Liikumisjuht Raho Aadla

Osades: Teele Pärn, Christopher Rajaveer, Viire Valdma, Liisa Saaremäel, Aleksander Eelmaa, Inga Salurand, Pääru Oja, Sander Roosimägi, Merit Kruus.

19.11.2018

Taevas Narva kohal. Videomapping Narva Aleksandri kirikus

„Taevas Narva kohal“

Videoinstallatsioon kiriku kupli all räägib meile loo Narvast kui omaaegsest baroksest pärlist, sõjapurustustest, Narvast muutuvas ajas. Mineviku peatüki sulgenud Narva ärkab ja tärkab taas elule. Vesi – eluallikas avaldub nii loodusjõuna kui peenemate struktuuride kaudu. Vesi on mõjutatav, ta reageerib ja mäletab. Mõningaid vihjeid inimeste hingesuurusest toovad meieni pühakute heateod, kes on kõik kunagi olnud tavalised inimesed meie endi seast. Stsenaarium Donald Tomberg, muusika ja helid Ardo Ran Varres, video ja animatsioon Taavi Varm.

06.11.2018

Lavastus Elu ja armastus. Originaalmuusika. Pärnu Endla teater

LavastajaAare Toikka (VAT Teater)

Andrus Kivirähki näidend A. H. Tammsaare romaani järgi 

kunstnik 
Pille Jänes

valguskunstnik 
Margus Vaigur

muusikaline kujundaja 
Ardo Ran Varres

koreograaf 
Marge Ehrenbusch

lavavõitluse koreograaf 
Tanel Saar (VAT Teater)

videokujundaja
Argo Valdmaa

29.09.2018

BERLIINI EESTI KULTUURIPÄEVAD 2018 Sümfoonia ühele. Allegro con moto

KAMA3 KAVA 6. OKTOOBRIL

Üritused toimuvad Brotfabriki Bühnel aadressil Caligariplatz 1, 13086 Berlin.

17.00-18.00 prof. dr. Cornelius Hasselblatti eestikeelne loeng „Uitmõtteid uuema eesti kirjanduse ümber“

18.00-19.00 paus

19.00-20.30 Tartu Uue Teatri etendus “Sümfoonia ühele. Allegro con moto”

Pärast etendust vestlus lavastaja ja autori Ardo Ran Varrese ning näitleja Aleksander Eelmaaga

21.30-22.00 paus

22.00-23.00 Viktor’s Joy‘ kontsert

28.09.2018

33 variatsiooni. Helikujundaja Ardo Ran Varres

Moises Kaufmani draama

See eriline näitemäng – külluslik, mitmekihiline, mõneti häiriv ja samas rahustav – räägib palju muusikast. Siiski võib öelda, et muusika on siin eelkõige vahendiks mitmesuguste inimlike teemade avamisel.

Vaataja ees rulluvad lahti kaks eraldiseisvat, kuid paralleelselt kulgevat lugu: üks kahesaja aasta taguses Viinis, kus helilooja Ludwig van Beethoven (Guido Kangur) püüab oma kasvavast kurtusest hoolimata luua oma elulõpu üht olulisemat teost. Teine  kulgeb tänapäevases New Yorgis ja Bonnis, kus muusikateadlane ja Beethoveni ekspert Katherine Brandt (Marika Barabanštšikova) püüab mõista, miks helilooja leidis pikka aega inspiratsiooni just ühest lihtsakoelisest valsist. Ta otsustab oma kiiresti süvenevast haigusest hoolimata kaevuda arhiividesse, et otsida sellele küsimusele vastust.

Kunsti- ja loominguküsimuste kõrval on Kaufman samaväärselt käsitlenud inimsuhteid, mistõttu tasakaalustab ülevaid ja hingekriipivaid teemasid südamlik ja veidi nukralt koomiline lähenemine.

Kriitikud on Kaufmani näidendit nimetanud kultuurilooliseks detektiivlooks ja võrrelnud seda hiljaaegu ka Vanemuise laval olnud Tom Stoppardi „Arkaadiaga.”

Lavastuses kõlavad Andre Hinni ettekandes katkendid Beethoveni klaveriteosest „33 variatsiooni Diabelli valsi teemale”.

Esietendus 6. oktoobril 2018 Vanemuise väikeses majas

Lavastaja Heiti Pakk

Kunstnik Maarja Meeru

Videokujundaja Juho Porila

Helikujundaja Ardo Ran Varres

Valguskujundaja Imbi Mälk

Liikumisjuht Marika Aidla

Osades Marika Barabanštšikova, Marian Heinat, Ragne Pekarev, Guido Kangur (Eesti Draamateater), Karl Laumets, Jüri Lumiste, Margus Jaanovits, Andre Hinn

09.09.2018

Ardo Ran Varres Film Music Band. 15 September kl 19 Tartu uues teatris

Näitleja ja helilooja Ardo Ran Varres on juba 22 aastat tegelenud

teatri- ja filmimuusikaga. Ta on kirjutanud originaalmuusikat kümnetele

sõna- ja nüüdistantsulavastusetele, dokumentaal- ja mängufilmidele.

16. septembril annab Ardo Ran Varres Tartu Uues Teatris oma koosseisuga

Ardo Ran Varres Film Music Band kontserdi, kus tuleb esitamisele enam

kui 20 aasta jooksul loodud filmi- ja teatrimuusika paremik. Samuti on

oodata muusikalisi üllatusi, mis pole veel teatrilavale jõudnud.

 

Koosseis:

Jorma Toots (klahvpillid), Andre Maaker (kitarrid), Ahto Abner

(löökpillid), Lauri Kadalipp (saksofonid ja flööt) ja Ardo Ran Varres.

 

Erikülaline:

Liisi Koikson

02.09.2018

Ardo Ran Varres Film Music Band. 12 September kl 19 Hobuveskis

Uus hooaeg toob Tallinna Linnateatrisse uued helid. Käivitame sügisel värske kontserdisarja Lai 47 asuvas Hobuveskis, kus astuvad üles muusikud, kes on tuntud oma teatri- ja filmimaailmale loodud heliteostega. Iga kontsert on ainulaadne võimalus kogeda elavas esituses muusikat autoritelt, kes on andnud oma loominguga näitekunstile hindamatu helilise lisamõõtme. Teater on teatavasti eri valdkondi siduv kunstivorm, soovime seda ka uue kontserdiseeriaga Hobuveski hubases õhustikus esile tuua.

Sarja esimene kontsert toimub 12. septembril algusega kell 19.00. Esinejaks on Ardo Ran Varres Film Music Band koosseisus Jorma Toots (klahvpillid), Andre Maaker (kitarrid), Ahto Abner (löökpillid), Lauri Kadalipp (saksofonid ja flööt) ja Ardo Ran Varres ise. Erikülalisena liitub bändiga imeline Liisi Koikson! Esitamisele tuleb valik viimase 20 aasta jooksul loodud teatri- ja filmimuusika hulgast, sealhulgas Tallinna Linnateatri lavastuses kõlanud teoseid (Ardo Ran Varres on kirjutanud muusikat lavastustele „Tõestus“, „Krabat“ ja „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“). Kontserdil on samuti põhjust oodata muusikalisi üllatusi, mis pole veel teatrilavadele jõudnud.

Hooajal 2018–2019 soovime igal aastaajal viia Hobuveski üheks õhtuks muusikalainele. Esimene kontsert algavas sarjas toimub seega sügisel, järgmiseid esinejaid on oodata juba talvel ja kevadel. Info uute kontsertide kohta ilmub Linnateatri kodulehel hooaja jooksul.

Koosseis:

Jorma Toots (klahvpillid), Andre Maaker (kitarrid), Ahto Abner (löökpillid), Lauri Kadalipp (saksofonid ja flööt) ja Ardo Ran Varres.

Erikülaline:

Liisi Koikson


21.07.2018

Muusikaline kujundus ja helikujundus lavastusele Kostja ja Hiiglane

Tekst: Mart Kivastik   Lavastus:  Aleksandr Ogarev

Esietendus Viinistul: 25. juulil 2018   www.raaam.ee

17.06.2018

Üliõpilasfestival Gaudeamus. Tantsupeo muusikaline kujundus Ardo Ran Varreselt

22.00 Tantsuetendus “Jaaniöö müsteerium”.

Tartu Tamme staadion täitub jaaniöö salapära ja tärkava armastuse vaimsusega. Eesti esimesel öötantsupeol ühendatakse esmakordselt festivali pikas ajaloos rahvatantsu kaasaegse tantsuga. Toome staadionile jaaniõhtule omast salapära ja müstikat ning kolme väikerahva jaanitraditsioone.

Lavastuse idee on kantud Juhani Pütsepa loost, mis räägib noorest mehest ja naisest, kes armuvad, kuid kellel ei lasta koos olla. Nende armastus toob kaasa ridamisi seikluslikke ja müstilisi sündmuseid, millest sünnib jaanipäeva lõkete traditsioon. See on romantiline ja seiklusi täis lugu, mis mõjub nagu vana legend või müüt jaanipidude tekkest. Valgus on selles etenduses lausa eraldi tegelaskuju – kandev ja pidevalt muutuv karakter.

Etenduse lavastaja on Renee Nõmmik, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres ning valguskunstnik Meelis Lusmägi.

13.06.2018

Originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastusele Vürst Gabriel. Tallinna Linnateater

04.06.2018

Elektroakustilise loomingu kontsert

5 juunil kl 15 Tartus, Elleri kooli Tubina salis

27.04.2018

Ardo Ran Varres channsonnier Gruber Frankenstein

Foto: Rene Jakobson

16.04.2018

Apis Mellifera. Esiettekanne Eesti muusika päevadel 2018

Lõppkontsert. Silmapiirijoon

Neljapäev 19 aprill Kell 19

Estonia kontserdisaal
(Estonia pst 4)

Piletid

15/10

Yxus Ensemble
Dirigent Kaspar Mänd

KAVA

Robert Jürjendal (1966)
“Raba” keelpillikvintetile, puhkpillikvintetile ja löökpillidele (2018, esiettekanne)
Jüri Reinvere (1971)
“Ecotone” / “Ökoton” löökpillidele ja fonogrammile (2007)
Helena Tulve (1972)
“ligne d’horizon” / “Silmapiiri joon” suurele ansamblile (2005, Eesti esiettekanne)
Erkki-Sven Tüür (1959)
“Lichttürme” / “Valgustornid” viiulile, tšellole ja klaverile (2016)
Pärt Uusberg (1986)
“Sisekõla” suurele ansamblile (2018, esiettekanne)
Ardo Ran Varres (1974)
“Apis mellifera” / “Meemesilane” tšellole, akordionile, live-elektroonikale ja fonogrammile (2017, esiettekanne)

Tundub, et kontserdi üks kokkupuutepunkt EMPiga ja võib-olla alateadlikult püha teema on loodus ja keskkond, mure selle pärast, mis sealt silmapiiri tagant võib ükskord paistma hakata. Yxus Ensemble’iga seonduvalt on kindlasti väärt märkimist, et astume üles suure sinfonietta koosseisuga. Pärast Nyyd Ensemble’i lõpetamist kümmekond aastat tagasi on see praegu Yxusele esimene ja loodetavasti mitte viimane kava, mis tuuakse välja dirigendi käe all.
Leho Karin

 

30.03.2018

Ardo Ran Varres

TKO 25. KÕIKVÕIMAS - FRANKENSTEIN

TALLINNA FILHARMOONIA MUSTPEADE MAJA, VALGE SAALKUUPÄEV04.04.2018KELLAAEG19:00PILET20/15 €

ARDO RAN VARRES (šansoneer)

TALLINNA KAMMERORKESTER

Solist ja dirigent RISTO JOOST

Steve Reich "Clapping Music"

Erkki-Sven Tüür "Action"

Steve Reich Duett kahele sooloviiulile ja keelpilliorkestrile (solistid Harry Traksmann ja Olga Voronova)

John Cage "Water Walk" (solist Risto Joost)

Heinz Karl Gruber "Frankenstein!!"

Ardo Ran Varres "Concentra" keelpilliorkestrile (avalik esiettekanne)

 

Fotod: Rene Jakobson

01.03.2018

Dreamworks. Uuslavastus Endla teatris

autor Ivan Võrõpajev

tõlkija Tiit Alte

lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar

kunstnik Rosita Raud

valguskunstnik Margus Vaigur

helilooja Ardo Ran Varres

liikumisjuht Rauno Zubko

lauluõpetaja Elo Kesküla

laval Sten KarpovLiis KarpovFatme Helge LeevaldKleer Maibaum-VihmarCarmen MikiverJekaterina NovosjolovaAgo AndersonLauri KinkLauri Mäesepp ja Ingomar Vihmar

Meie unistused ongi meie töö, mida me peame iga hinna eest tegema hästi.“

Esietendus 3. märtsil

28.02.2018

Uue koorimuusika kontsert. Kammerkoor Head ööd, vend.

3. märtsil 2018 kell 16 Heino Elleri nim Tartu Muusikakooli Tubina saalis
4. märtsil 2018 kell 17 Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses
5. märtsil 2018 kell 20 Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis

Kavas: Jõeleht (uudisteos), Jürjendal (uudisteos), Kruusmaa (uudisteos), Kõlar (uudisteos), M. Kõrvits (uudisteos), Külama (uudisteos), Siimer (uudisteos), Valkonen (uudisteos), Varres (uudisteos)

Dmitri Bulgakov (oboe)

Dirigent: Pärt Uusberg

03.02.2018

Originaalmuusika lavastusele Faust

DRAAMA

VANEMUISE SUURES MAJAS

ESIETENDUS 03.02 - 19:00

J.W.Goethe tragöödia

Johann Wolfgang von Goethe filosoofilisel tragöödial „Faust“ on maailmakirjanduses palju sugulashingi. Elu mõtte ja igavese nooruse otsingud ning moraali ja eetika, patu ja põrgu, ihade ja auahnuse keerukalt läbipõimunud maailm läbib kõiki neid teoseid võimsa keerisena. Goethe ligi kuuekümne aasta jooksul loodud teos on maailmakirjanduse tuntuim tõlgendus keskajast pärit legendist, mis räägib mehest, kes müüb oma hinge nooruse ja maiste rõõmude eest saatanale. Fausti sunnib saatanaga lepingut sõlmima tema soov maailmast rohkem teada saada. Aastaid kabinetivaikuses toimetanud õpetlane Faust ning kurjuse deemonina teda saatev Mefistofeles siirduvad tutvust tegema „inimeste maailmaga” , leidmaks inimlikku tõde ja ilu.

Tõlkija August Sang

Lavastaja ja dramaturg Hendrik Toompere (Eesti Draamateater)

Kunstnik Pille Jänes

Originaalmuusika ja helikujunduse autor Ardo Ran Varres

Osades Andres Mähar, Reimo Sagor, Linda Kolde, Marian Heinat, Veiko Porkanen, Priit Strandberg, Margus Jaanovits, Hannes Kaljujärv, Jüri Lumiste, Jaanus Tepomees

23.01.2018

DocPoint Tallinna avafilm: Rodeo. Originaalmuusika: Ardo Ran Varres

Taasiseseisvunud Eesti esimesele põhiseaduslikule valitsusele, mis saab noore ja kogenematu peaministri Mart Laari juhtimisel võimule 1992. aasta sügisel, ei ennustata valitseva kaose keskel paari kuudki. Ometi suudetakse võimul püsida kaks aastat, viies ellu hulga radikaalseid reforme.

Soov “plats puhtaks lüüa” – vabaneda täielikult okupatsiooniaja pärandist ja eelmise valitsuse „pehmest“ teest, teeb Eestist välismaal eduka üleminekuriigi musternäidise. Aga kodumaal saadab Laari valitsust üks skandaal teise järel.

Usalduse hoidmisest ja kaotamisest rääkiva loo keskmes on konflikt aatemeeste ja pead tõstva uue majanduseliidi vahel, kus peaministril jääb häid valikuid järjest vähemaks.

See on avameelselt ja paraja eneseirooniaga jutustatud ühe kaasaegse riigi loomise lugu. Lugu noortest idealistidest, kellest saavad poliitikud.

Keel: eesti, inglise, rootsi, soome
Subtiitrid: inglise

 • Originaalpealkiri: Rodeo

  Režissöör: Kiur Aarma, Raimo Jõerand

  Riik: Eesti

  Aasta: 2017

  Kestvus: 75 min

  Operaator: Manfred Vainokivi

  Montaaž: Matti Näränen

  Heli: Horret Kuus

  Muusika: Ardo Ran Varres

  Produktsioon: Kiur Aarma, Ari Matikainen / Traumfabrik & Kinocompany

  Linastub:

   

  Kino Artis, saal 1: Neljapäev 01.02 - 18:00

13.11.2017

Originaalmuusika lavastusele Öökuniganna

Piret Jaaksi 2015. aastal kirjutatud tänapäevane näidend "Öökuninganna" on haarav lugu kahe väga erineva inimese kohtumisest. Nooruses Berliini ooperiteatris laulnud Elli peab pärast traagilist sündmusteahelat kohanema eluga Eestis, olles iga päev tunnistajaks oma paratamatule allakäigule. Põnev ja saatuslik sündmustik vallandub noore sotsiaaltöötaja ilmumisega Elli lävepakule.

Jaaksi näidend kõneleb ühteaegu humoorikalt ja traagiliselt kahe elusaatuse näitel hingede kokkupõrkest, lahtitõukest ja tantsust, "parim enne möödas" hirmust ning sellest, mis meist jääb, kui oleme kord läinud…

Lavastaja Helen Rekkor, kunstnik Maarja Pabunen, helilooja Ardo Ran Varres, laval Liina Tennosaar ja Martin Tikk

Karlovateater.ee

21.10.2017

Originaalmuusika ja helikujundus lavastusele Beatrice. Teater Vanemuine

Beatrice

Siret Campbelli tulevikuromanss

“Beatrice” on vaatemänguline armastuslugu, mille tegevus toimub lähitulevikus. Lavastuse tegevus leiab aset mõnekümne aasta pärast, kuid loo tegelased ei ole leiutajad ega superkangelased, nad ei reisi seni avastamata planeetidele ega oma laserrelvi. Tom ja Kristi on tavalised inimesed, kes püüavad elada oma elu ja teineteist armastada. Hetkel, kui nad kaotavad kõik, avaneb ootamatu lahendus, mille abil oma maailm tagasi saada. Kaotus jääb, kuid elu võib jätkuda. See elu on aga midagi väga enneolematut.

Lavastus uurib mitmeid tulevikuga seotud küsimusi. Kui tehnoloogiline areng jätkub samas või veelgi kiiremas tempos, siis millisest maailmast me end peatselt leiame? Mida oleme me juurde saanud ja millest ilma jäänud? Millega oleme harjunud? Kuidas muutuvad uutes oludes meie olemus, unistused ja vajadused?

Igavese elu soov on tõenäoliselt alles ka tulevikuinimestel. Mõte surematusest on ju paeluv ja püüd seda saavutada veelgi ihaldusväärsem. Tänapäeval püüdleb mõni meist igavese elu poole oma hinge eest hoolitsedes ja lootuses jätkata surmajärgset eksistentsi mõnes paremas paigas. Teise religiooniks on toitumine või eluviis, et lükata sel moel oma bioloogilise lõpu saabumist võimalikult kaugesse tulevikku. Teadusele ja tulevikutehnoloogiatele vaadatakse igavese elu kontekstis aina suuremate ootusega. Ühte sellist võimalust uurib ka „Beatrice“.

Esietendus 21. oktoobril 2017 suures majas

Lavastaja Ain Mäeots
Kunstnik Maarja Meeru
Videokunstnik ja visuaal-elektrooniliste lahenduste autor Emer Värk
Originaalmuusika ja helikujunduse autor Ardo Ran Varres
Valguskunstnik Meelis Lusmägi
Liikumisjuht Britt Kõrsmaa
Osades Priit Strandberg, Kärt Tammjärv, Marian Heinat, Veiko Porkanen, Linda Kolde, Liina Tennosaar, Karol Kuntsel, Silver Kaljula (Must Kast), Nora Ann Lunge või Elise Mustkivi

Foto: Karoliina Kase

05.10.2017

Muusikaline kujundus VAT Teatri lavastusele "Sirgu Eesti"

 

Oleks võinud minna ka teisti

EV100 teatrisari "Sajandi lugu": Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühenduse G9 ja VAT Teatri kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul.

Öeldakse, et ajalugu on võitjate kirjutatud. Napoleon leidis koguni, et ajalugu on vaid hulk valesid, milles on ühisele nõule jõutud. See jätab mineviku mäletamisest äärmiselt subjektiivse ja juhusliku mulje. Ometi põhineb ühe rahva enesekuvand suuresti just ajalookäsitlusel.

ETENDUS:

 

Autorid:

Aare Toikka ja Mihkel Seeder

Lavastaja:

Aare Toikka

Kunstnikud:

Henry Griin ja Aare Toikka

Valguskunstnik:

Sander Põllu

Kostüümikunstnik:

Keili Retter

Muusikaline kujundaja:

Ardo Ran Varres

Koreograaf:

Marge Ehrenbusch

Koor:

Rahvusraamatukogu naiskoor (dirigent Anneli Surva)

Osades:

Katrin Saukas, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Tanel Saar, Margo Teder, Ago Soots

15.09.2017

CD New Estonian Chamber Music

Vesik, Eespere, Kõrvits, Tulve, Tally, Varres, Maltis, Kõrver Eesti Muusika Infokeskus 2017


http://emic.ee/?sisu=tootekataloog2&mid=36&kat=41&id=1633&lang=est&kataloog=1

Ardo Ran Varres (1974) „The Field Of Now“ [„Praegu-väli“]
flöödile, klarnetile/bassklarnetile, vioolale, kahele klaverile ja live-elektroonikale (2013) 16.43
Tartu Uue Muusika Ansambel: Oksana Sinkova (flööt), Tõnu Kalm (klarnet), Kadri Rehema (vioola), Kadri-Ann Sumera (klaver), Jaan Kapp (klaver)

21.07.2017

Ardo Ran Varres kehastab lavastuses Roosi Nimi Casale Ubertinot

Esietendus 13. juulil 2017 Tartu Ülikooli muuseumi toomkiriku varemetes

Teater Vanemuine. Lavastaja Tanel Jonas

Fotod: Heikki Leis

04.07.2017

Originaalmuusika lavastusele Praegu pole aeg armastamiseks

Inimesed, me teeme oma elu äärmiselt keeruliseks… Me mõtleme välja üha rohkem asju, mis ei lase meil olla koos nendega, keda me armastame. Sõjad, religioon, masside arvamus, lisaks poliitika, seisuslikud erinevused, mood, virtuaalne tegelikkus. Ja paistab nii, et inimkond jätkab asjade väljamõtlemist, mis meid üksteisest eraldavad. Ma tahaksin, et peale meie etenduse vaatamist tahaks inimesed välja lülitada kõik, unustada absoluutselt kõik, kõik peale ühe – olla koos nendega, keda sa armastad. See on tõsine teema selles lõbusas näidendis.
 
Lavastaja Damir Salimsjanov (Udmurtia)
kunstnik Ervin Õunapuu
helilooja Ardo Ran Varres
valguskunstnik Priidu Adlas
etenduse juht Tuuli Raadik
 
Näitlejad Kristo Viiding, Mari Liis Lill, Martin Kõiv, Ott Kartau (kõik vabakutselised) Harriet Toompere (Draamateater), Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater)
www.raaam.ee Esietendus 5. juuli 2017 Kolga mõisas

15.06.2017

Originaalmuusika teledokumentaalile "Hetk ajaloos" (40 osa)

ERR

Režissöör: A. Lepasar  Autor: R. Jõerand

etv.err.ee/listing/elusaated/hetk_ajaloos/

21.04.2017

Sümfoonia ühele. Allegro con moto / Tartu Uus Teater Esietendus 21. aprillil 2017

     

Ardo Ran Varrese debüütlavastus, mis on üles ehitatud kui muusikateos. Sõnad, mõtted, liikumine, rütmid ja helid on reastatud ja komponeeritud pigem klassikalise muusika kui harjumuspärase dramaturgia reeglite kohaselt. See ei takista aga lavaltoimuvat teatrietendusena vaatamast ja nägemast.
On vana mees ja on tema esimene raadio täis helisid, hääli ja mälestusi. Ta mäletab koos oma raadioga kõike. Ta teab, mis juhtuma hakkab. Kui saaks vaid sekkuda ja ajalugu muuta!

Heli ühendab meid ja on seda ühel või teisel moel teinud läbi inimkonna ajaloo. Inimese vaikuseotsingud tähendavad tegelikult mõtisklemiseks sobiliku ruumi otsinguid, mitte ihalust vaikuse enese järele. Nagunii tuleb lõpuks välja, et me teeme mõttetööd kõige paremini siis kui kuuleme lähikonnas teisi inimesi. Lärmakas maailmas on õiglus, mõõdukus ja inimlik mõõde ülimalt olulised. Heli sügavam olemus tähendab, et teatud määral on see alati ühisomand. Kui heli kulgeb vabalt läbi õhu nõuab see teatavat laadi “ela ja lase teistel elada” eetost. Hollandlaste 1970. aastate müravähendamise kampaania ajal võeti kasutusele üks lööklause ja vahest on käes aeg see taaselustada. See ütles lihtsalt… “Olgem üksteise vastu tasased.” See võib meie tänapäevase maailmaga harjunud kõrvadele tunduda pisut lahjavõitu ning vaidlustes, ängides ja kahtlustes läbinämmutatud ja ärakäiatud. Ent see tuletab meelde, et isegi tänapäeval tuleb heli ohjata mitte tehnoloogia ega jõu, vaid eetika abil. Selleks on vaja maailma kus keegi pole teistest märkimisväärselt valjuhäälsem ja kus kedagi ei suruta ähvarduste sunnil surmavaikusesse, vaid kus kõik võivad igapäevast elu elades ümiseda, vilistada, ja omavahel rääkida – ja kuulda teisi sedasama tegemas.
David Hendy “Müra, helid ja hääled.” 

Laval
ALEKSANDER EELMAA
(Eesti Draamateater)

Hääled raadios
GARMEN TABOR jt

Lavastaja ja muusikaline kujundaja
ARDO RAN VARRES

Dramaturg
DONALD TOMBERG

Kunstnik
HENRY GRIIN

www.uusteater.ee

 

31.03.2017

Ardo Ran Varres Tallinn Music Weekil

Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu

https://tmw.ee/et/kava/klassikaraadio-contemporary-music-stage

https://tmw.ee/et/artistid/ardo-ran-varres

28.03.2017

Original music for the play Mister Green (VAT Theatre)

 

MISTER

GREEN

Visual theatre for young people about the forest

Authors and dramaturgs: Giuditta Mingucci (theatre Elsinor) and Mihkel Seeder
Director: Helen Rekkor
Designer: Annamaria Cattaneo (Italy)
Video designer: Henry Griin
Composer: Ardo Ran Varres
Performing: Rauno Kaibiainen

Planned premiere March 29, 2017 in National Library Theatre Hall

Production is a part of the project Platform Shift+ and a co-operation between VAT Theatre and theatre Elsinor (Italy).

 

02.01.2017

CD Käidi ja külvati...tutvustav saade Klassikaraadios

klassikaraadio.err.ee

13.12.2016

Plaadi presentatsioon

05.12.2016

Ilmus uus CD. Käidi ja külvati...

Ardo R. Varrese plaadi “Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma” esitlus Viru Keskuse Rahva Raamatus

Teisipäeval, 6. detsembril kell 15.00 toimub Viru Keskuse Rahva Raamatus Ardo R. Varrese eksklusiivse plaadi “Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma” esitlus.

Teose inspiratsiooniallikas on öö. Painajad, nägemused, luulud, heiastused, varjud, värvid, hirmud, uneskõnd ja sonimine, uute maailmade avastamine, vanast loobumine, tung uue ja ärkamise poole. „Uni ühendab. Une ees oleme võrdsed. Võiks öelda, et öösel saab meist ühine kogukond: unekogukond. Päeval nähtu-kuuldu asub otsima teed alateadvuse lõpututes koridorides. On kaks kindlat asja meie elus: uni ja surm,” mõtiskleb helilooja Ardo Ran Varres.

Esitluse ajal on plaati võimalik soetada soodushinnaga.

Kohtumiseni Rahva Raamatus! 

20.11.2016

Originaalmuusika varjuteatrilavastusele Tähelaps

“Tähelaps” on muinasjutt leidlapsest, kes arvatakse olevat pärit tähtede juurest. Vaene puuraidur võtab poisi oma perre ja laps kasvab teadmises, et ta on eriline. See ei mõju talle hästi. Ta on hoolimatu ja julm nii inimeste kui loomade suhtes. Katsumusrohketel eneseotsingutel saab ta kogeda oma pettekujutelmade purunemist, kõige kaotamist ja lõpuks tõelise ime sündi.

Sellest kujuneb rännak, mida ise läbi elada ei tea, kas julgeks ... kuid mis kutsub kaasa, mõtlema neile, kes on praegusel hetkel hädas. Vahel piisab vähesest, et inimene tagasi rajale aidata: piisab tähelepanust, hoolimisest, armastusest. Ja need on meis kõigis ju olemas?

Vormilt on “Tähelaps” varjuteatrilavastus, mille visuaalne ja mänguline teatrikeel virgutab noore vaataja kujutlusvõimet, toidab fantaasiat ja paneb mõtte liikuma pisut teistmoodi tajude abil.

Autor Oscar Wilde

Tõlkija Krista Kaer

dramatiseerija ja lavastaja Leino Rei

Kunstnik Marion Undusk

Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres

Valguskujundaja, heli- ja valgustehnik Martin Meelandi

Lavatehniline juht Ragnar Veemaa

Nukumeistrid Kairi Rosenblad ja Ragnar Veemaa

Mängivad Kärt Reemann ja Helgur Rosental (Tartu Uus Teater)

Inspitsient ja abistav kätepaar Annemari Parmakson

Esietendus 22. novembril 2016 Karlova Teatris

12.11.2016

Ardo Ran Varrese intervjuu Heiner Goebbelsiga

http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/muusikateater-on-koige-keerulisem-kunstivorm/

11.11.2016

Tallinna Muusikakeskkool 55. Kontsert Helikee B-majas

Heliloojad: Tiina Kiilaspea, Lea Gabral, Mati Kuulberg, Tarmo Lepik, Lepo Sumera, René Eespere,
Rein Rannap, Jüri Tamverk, Ville Kell, Anto Pett , Urmas Sisask, Margo Kõlar, Kaido Suss,
Priit Pajusaar, Mart Siimer, Mari Vihmand, Rauno Remme, Toomas Trass, Eerik Semlek,
Tõnu Kõrvits, Kerri Kott a, Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Jüri Reinvere, Katri Rebane, Mari Amor,
Ardo Ran Varres, Märt-Matis Lill, Timo Steiner, Mirjam Tally, Kairi Kosk, Kristjan Randalu,
Andrus Rannaääre, Ülo Krigul, Mihkel Kerem, Liis Viira, Liisa Hirsch, Maria Kõrvits, Evelin Seppar

09.11.2016

Originaalmuusika lavastusele Perekond Linden

John B. Priestley peredraama

Heas realistlikus laadis peredraama räägib laiemas mõttes aegade muutumisest, minevikuga leppimisest ja tuleviku määramise võimalustest.

Priestleyle iseloomulikult viib tegevus Inglise keskklassi perekonnaringi, seekord väikese ülikoolilinna ajalooprofessori Robert Lindeni koju. Nädalalõpuks isa 65. sünnipäeva tähistama kogunenud perekonnaliikmed toovad tahtmatult kaasa oma lahendamist vajavad mured ja probleemid, mis puudutavad ühiskonna valupunkte laiemalt. Teise Maailmasõja lõpp on süstinud kõikidesse põlvkondadesse uut teotahet, uusi mõtteid ja kavatsusi, kuid ka hirmu ja vajadust oma väärtushinnanguid muuta. Nagu see on ka tänapäeval.

Briti kirjandusklassiku John B. Priestley (1894-1994) romaanid ja näidendid on ammust aega ulatunud ka Eesti kultuuripilti. Vanemuise laval oli see autor viimati 1991. aastal, mil Jaan Tooming tõi lavale tema näidendi „Ma olen siin varem olnud“. Käesolev draama kuulub Priestley mahuka loomingu viimasesse perioodi (1947) ja jõuab Eesti lavale esimest korda.

Esietendus 1. oktoobril 2016 Vanemuise väikeses majas.

Tõlkija Liisi Erepuu
Lavastaja Peeter Raudsepp
Kunstnik Lilja Blumenfeld
Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres
Valguskujundaja Imbi Mälk

Osades Hannes Kaljujärv, Külliki Saldre, Karol Kuntsel, Marika Barabanštšikova, Piret Laurimaa, Linda Kolde, Jüri Lumiste, Merle Jääger, Marian Heinat, Karl Laumets

17.06.2016

Helikujundus näitusele "Usu küsimus". Voronja galerii 2016

Sandra Jõgeva näitus "Usu küsimus"

Fotod: Ruudu Rahumaru

Peipsi serval Varnjas alustas Voronja galerii nädalavahetusel oma kolmandat hooaega. Sandra Jõgeva näitusele «Usu küsimus» siseneja näeb vanas paadikuuris kõigepealt plakatitena välja trükitud fotosid koos lühikeste intervjuudega.

Pildid ja tekst on küljendatud nagu meelelahutusajakirjanduses. «Mõned intervjueeritavad on sellised, keda avalikkus nii väga ei suhesta religiooniga,» ütles galerist Raul Oreškin.

Kümne plakatile trükitu hulgast tõi ta näiteks strippari ja laulja Marco Tasase ning kunstnik Rauno Thomas Mossi. Sandra Jõgeva on samuti üks neist, kes on oma usukuuluvuse näitusel teatavaks teinud ning ennast määratlenud kui luterlane ja geikristlane.

Lühikesed intervjuud

«Intervjuud koosnevad kolmest usku puudutavast küsimusest,» ütles Jõgeva. «Kõik nad räägivad oma sügavast sidemest usuga.»

Kas näitusel on midagi sellist, mis on tehtud usklike pilkamiseks? «Ma küll ei arva seda,» ütles väljapaneku koostaja.

Näitusel saab näha muudki. Tillukesse sahvrisse on paigaldatud installatsioon, mille keskmes on kristlusesse pöördunud ja oma kurja minevikuga hüvasti jätnud Olev Vase jutlus. Ta kutsub inimesi religiooni juurde ja selgitab, kuidas patusest elust lahti öelda.

Mehe jutlust saab kuulata kõrvaklappidega. Kui need pähe panna, näeb kuulaja vastasseinas peeglist, kuidas tema pea kohale tekib pühapaiste.

Installatsiooni «Taevane kuningriik» on Art Container ehk Tanel Saar, Janno Bergmann ja Kilian Ochs loonud aastal 2103. See koosneb kasutatud mulliümbrikutest meisterdatud neljast ristist, mida vaataja lähenedes hakkab masinavärk vuhinal täis puhuma.

Raimu Hanson, Postimees

11.06.2016

Originaalmuusika lavastusele "Katarina mõrsjalinik. Risti ja kivi tee"

Lavastus jutustab eesti kirjaniku Karl Ristikivi nägemuse kaudu loo Euroopa kaitsepühaku Siena Katarina elust. Katarina oli lihtne tüdruk, kes elas 14. sajandil Toscanas Siena linnas. Oma pühendumuse ja teisi teeniva vaimuga tõusis ta kõrgemale toonases ühiskonnas naisele määratud kohast. Temast sai paljude inimeste vaimne juht, kelle lihtsaid ja veendumust täis sõnu võtsid kuulda ka tolleaegse Euroopa vägevad vürstid. Kõigile, kes temaga kohtusid, andis ta lootust, et elu raskused ja kannatused saavad pühitsetud ja ka suurimad unistused täidetud, kui inimesel jätkub meelekindlust vastata oma südame kutsele. See on sõnum, mis on kohane igal raskel ajal.

Emajõe suveteater 2016

Lavastaja A. Dvinjaninov

20.05.2016

Uudisteose esiettekanne Wrocławis. Hums of Tallinn/Tallinna suminad

20. mail toimub tänavuses Euroopa kultuuripealinnas Wrocławis elektroonilise muusika õhtu, mille on kokku pannud noor helilooja Marianna Liik. Kontsert toimub 7. Tauron Musica Electronica Nova festivali raames ning esitleb muuhulgas kolme uudisteost heliloojatelt Ardo Ran Varres, Ekke Västri ning Marianna Liik. Festivali lõpetab Wrocławi uues kontserdimajas Tarmo Johannese ja Tammo Sumera osaluskontsert.

Tauron Musica Electronica Nova festival toimub Wroclawi uues kontserdimajas Rahvuslikus muusikafoorumis (Narodowe Forum Muzyki), mis ehitati valmis Euroopa kultuuripealinna aastaks. Festivalil esinejate seas on maailma üks juhtivaid nüüdismuusika ansambleid Ensemble Intercontemporain ja Wroclawi Filharmoonikud, mille sümfooniaorkestri koosseisu kuuluvad ka elektronmuusikud.

Marianna Liiki kava kuulub alaprogrammi „Linna heliportreed“, mille raames erinevate Euroopa linnade heliloojad on koostanud kogumiku oma kodulinna iseloomustavatest teostest.

„Mind huvitavad just need helid, mida pealiskaudsel kuulamisel ei märka. Tallinn, eriti vanalinn, on suurepärane koht, kus leida huvitavaid kõlapilte. Enda teose „Sissevaated aega ja ruumi” peamine muusikaline materjal pärinebki ühelt pühapäevaselt jalutuskäigult Tallinna vanalinnas,” räägib Marianna Liik kava koostamise lähtepunktidest. „Festivalil osalemine on suurepärane võimalus tutvustada Eesti heliloojate elektroakustilist muusikat. „Sound portrait of Tallinn” tutvustab Tallinna läbi eripalgeliste paikade: haiglate, vanalinna kirikute, kohvikute, sadamate, parkide. Need on kohad, kus erinevas vanuses inimesed erinevatel aegadel on suhelnud nii üksteise kui ka iseendaga. Tallinnas salvestatud helidel põhinevad kompositsioonid pärinevad aastatest 1999–2016,” tutvustab Liik projekti. „Linna suminad, löögid, tuksed, kahinad on saanud Eesti heliloojate teoste algallikaks. Erinevate heliloojate pilkude läbi vaadatakse inimese sisse nii otseselt kui ka ülekantud tähenduses. Heliportree läbivaks teemaks on katked Lepo Sumera teosest „Südameasjad”. Sumerat võib pidada eesti elektroonilise muusika isaks. Kavas on kesksel kohal Margo Kõlari teos „Tornikellade laul”, kus kõlavad Tallinna vanalinna kümne kiriku 47 kella.”

Spetsiaalselt selleks festivali kontserdiks on loodud kolm uut teost – Ardo Ran Varrese „Tallinna suminad”, Ekke Västriku „Contact with Tallinn” ning Marianna Liiki „Sissevaated aega ja ruumi”.

www.emic.ee

link:

http://www.nfm.wroclaw.pl/en/component/nfmcalendar/event/3454

10.05.2016

Käidi ja külvati...Trailer


12.04.2016

Käidi ja külvati... Gabriela Liivamägi fotod

29.03.2016

EAÜ muusikalise kujunduse auhind 2016: Krabat (Tallinna Linnateater) Originaalmuusika ja muusikaline kujundus Ardo Ran Varres.

05.03.2016

Hea teatri auhind 2016

http://kultuur.postimees.ee/3606405/kriitikud-tunnustasid-ardo-ran-varrest

http://vikerraadio.err.ee/v/kultuuriuudised/saated/ed2ac44e-9bcd-4d22-93b8-ecaba336433b/kultuuriuudised-mari-rebane

 

06.02.2016

Käidi ja külvati valguse seemneid, sest valgus hakkas võrsuma

Helilooja Ardo Ran Varres

Lavastaja Liis Kolle

Valguskunstnik Oliver Kulpsoo

Kostüümikunstnik Reili Evart

Helirežissöör Tammo Sumera

Jaanika Kilgi (sopran)

Taniel Kirikal (bariton/kontratenor)

YXUS Ensemble:

Mihkel Peäske (flööt/bassflööt)

Toomas Vavilov (klarnet/bassklarnet)

Peeter Sarapuu (fagott/kontrafagott)

Harry Traksmann (viiul)

Laur Eensalu (vioola)

Leho Karin (tšello, kunstiline juht)

Madis Metsamart (löökpillid)

“Käidi ja külvati valguse seemneid, sest valgus hakkas võrsuma”

Lavaline serenaad ühes vaatuses Artur Alliksaare tekstidele

(Esimene avalik sündmus Black Box Studios) Esiettekanne 9. aprillil 2016

“Käidi ja külvati…” on muusikaline valgusteater, mille inspiratsiooniallikas on öö. Painajad, nägemused, luulud, heiastused, varjud, värvid, hirmud, uneskõnd ja sonimine, uute maailmade avastamine, vanast loobumine, tung uue/ärkamise poole. Uni ühendab. Une ees oleme võrdsed. Võiks öelda, et öösel saab meist ühine kogukond: unekogukond. Päeval nähtu-kuuldu asub otsima teed alateadvuse lõpututes koridorides. On kaks kindlat asja meie elus: uni ja surm.

Artur Alliksaare tekstidest on helilooja ja lavastaja valinud ööteemalisi luuletusi. Tema metafoorne metakeelemäng on ülimalt musikaalne ja inspireeriv. Alliksaare tekstides on sageli esiplaanil kõlaassotsiatsioonid, kõneldakse ka tema tekstide “helilisest esmasusest”.

“Käidi ja külvati…” pole ooper. Ta on unenäolik, vaba vormiga stseenide jada, mis algab õhtuga ja jõuab välja hommikusse. Mis toimub meiega, kui me pole ärkvel? Kas meid seob nähtamatu kollektiivsus või lahustub unes iga indiviid lõputusse üksindusse? Teos on kavandatud tunnise kontsert-etendusena, mille fookuses on heli ja valgus, varjud, varjundid, valgussähvatused. Valguskujundusest saab lahutamatu osa tervikteosest. Laval on seitse muusikut ja kaks lauljat.Koostöös YXUS Ensemble'iga

http://www.eestimuusikapaevad.ee/

21.12.2015

Valguse festival Tõravere observatooriumis.

Ardo Ran komponeeris originaalmuusika ja tegi helikujunduse festivalil toimunud rännak-lavastusele, mille lavastas Jaan Ulst.

www.valgusefestival.to.ee


11.09.2015

Originaalmuusika teledraamale "Mustad lesed"

Rež. A. Puustusmaa

Paprika/ERR 2015


04.08.2015

Originaalmuusika ja helikujundus lavastusele EKKE MOOR.

Autor: August Gailit

Dramatiseerija ja lavastaja: Aare Toikka

Kunstnik: Iir Hermeliin

Muusikaline kujundaja:  Ardo Ran Varres

Koreograaf: Kristjan Rohioja

Lavavõitluse koreograaf: Tanel Saar

Valguskujundaja:  Sander Põllu

EMTA Lavakunstikooli 27. lennu bakalaureuselavastus valmib Kuressaare Linnateatri ja VAT Teatri koostöös.

Esietendus 30. juulil 2015 Kuressaare Sadamaaaidas.

Oktoobris ja novembris 2015 etendused Tallinnas, Kanuti Gildi SAALis.

08.07.2015

Muusikaline kujundus lavastusele LIBAHUNT

Kokku saavad Kitzbergi „Libahunt” ja jakuudi šamaan

Sellel suvel lavastab Eesti tüvitekstiks peetava näidendi „Libahunt” Jakuutia tuntuim lavastaja Sergei Potapov (s. 1975). Sergei Potapov on šamaani lapselaps. Lõpetas 2004. aastal Moskva Riikliku teatriakadeemia lavastajana. Juba 2005. aastal sai Kuldse maski auhinna Eugène Ionesco näidendi „Macbeth” lavastamise eest. Ta on teinud üheksa filmi ja paarkümmend suurt lavastust.

„Libahundis” ütleb Tiina: “Hunt on vaba, teeb, mis tahab, armastab ja vihkab. Ja ta läheb teie seast, sest et ta teid põlgab!” Maailm jääb üha väiksemaks, vabadust jääb üha vähemaks... Kuidas näeb inimeste võõraviha mees, kes meie jaoks nagu teiselt planeedilt? Mida talle räägib August Kitzbergi tekst...?  Kas lavastuses hakkavad lõõmama tuleriidad, kus põletatakse nõidu või kogeme hoopis ürgse, tänapäeval nii kergelt mahamängitava vabaduse puudutust? See kõik selgub eeloleval suvel.

Lavastus kannab kaubamärki R.A.A.A.M. ja esietendub 8. juulil Viinistu Kunstimuuseumis.

08.07(esietendus),  Viinistu Kunstimuuseumis

Lavastaja Sergey Potapov (Jakuutia)

Kunstnik Ervin Õunapuu

Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres

Valguskujundaja Priidu Adlas

Mängivad Kristiina Hortensia Port, Liisa Pulk, Martin Kõiv, Ivo Uukkivi (Draamateater), Kristo Viiding, Mari Lill (Draamateater), Piret Simson

23.03.2015

Helimustrid. Duo Toivo Sõmer ja Ardo Ran Varres

Uus koosseis nimega "Helimustrid" esines suvel 2014 Tartu Uues Teatris. Visuaali eest hoolitses Henry Timusk.

Helimustrid on improvisatsiooniline kooslus, mis otsib juuri rahvamuusikast.

Helid läbistavad reaalajas vee ning mustrid kuvatakse seinale.


02.03.2015

Esiettekanne: Avamäng "Vabariigi kodanikud"

EV 97. aastapäeva piduliku kontserdi avas A. R. Varrese avamäng "Vabariigi kodanikud"


31.01.2015

Originaalmuusika lavastusele Krabat. Tallinna Linnateater.

O. Preussler Krabat. Lav. Diana Leesalu

Esietendus 31. Jaanuar 2015, Tallinna Linnateater

http://www.linnateater.ee/lavastused/lavastuste-nimekiri/krabat-1

https://www.flickr.com/photos/linnateater/sets/72157650145539068/

Foto: Siim Vahur

04.01.2015

Kosmos IMAX traileri muusika


20.12.2014

Bassklarneti kontserdi videosalvestus

Meelis Vind, Mikk Murdvee ja Klaaspärlimäng Sinfonietta esitavad Ardo Rani Bassklarneti kontserdi "Awakening Bell"


27.11.2014

PÖFFi filmimuusikakontsert viis kokku eesti heliloojad ja välismaa produtsendid

ERR.ee kultuuriportaal kandis teisipäeva õhtul üle Eesti Raadio 1. stuudios toimunud PÖFFi filmimuusikakontserti, kus kõlas eesti heliloojate looming ning mille külalisteks olid välismaa filmitegijad ja produtsendid.

http://kultuur.err.ee/v/poff/e87af1b8-2808-4681-928a-7162d4604e23


03.10.2014

Originaalmuusika tummfilmile Karujaht pärnumaal

Juunis 2014 välja kuulutatud konkursile „Karujahile heli taha!“ osalejaid kutsuti üles looma kaasaegset helikujundust Eesti esimesele mängufilmile „Karujaht Pärnumaal." (Rež. J. Pääsuke)
Ardo Ran Varres jäi uue helirea võistlusel kolmandaks.
"Filmiarhiivi töötajaid paelus enim “Divisi” - autor Ardo Ran Varres - heliriba kaasaegne lähenemine ja diskreetne väljenduslaad."
(kultuur.err.ee)


07.09.2014

Vaba Lava avamine 19. Sept. 2014

Annie Bakeri "Alustame algusest" (Circle Mirror Transformation)

Lavastaja Adrian Giurgea

Helilooja Ardo Ran Varres

Produtsent MTÜ R.A.A.A.M.

http://vabalava.ee

http://www.raaam.ee

 

02.08.2014

Raadiosaade Ahjualune

http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=2155351

02.08.2014

Intervjuu TMK-s

http://www.temuki.ee/numbers/2012/6-7/article5482.pdf

02.08.2014

Festivalist Klaaspärlimäng 2014 ja Bassklarnetikontserdist

http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=22437:2014-07-24-09-10-17&catid=5:muusika&Itemid=12&issue=3499

19.05.2014

Originaalmuusika dokfilmile Päike on hea laps

Vahur Laiapea film

Ikoon 2014

http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16672

19.05.2014

Uudisteos Bassklarnetikontsert

Esiettekanne:

R 11 juuli kell 19 Tartu Jaani kirik
Klaaspärlimäng Sinfonietta, Meelis Vind (bassklarnet), dirigent Mikk Murdvee
Bach, Pärt, Kerem, Varres (esiettekanne − Bassklarnetikontsert)

http://erpmusic.com/festival-glasperlenspiel/glasperlenspiel-2014/klaasparlimang-2014

 

 

09.03.2014

Klarnetiduo Valge hobuse mägi esiettekanne

 

 


19.11.2013

Originaalmuusika dokfilmile Kullaketrajad

KULLAKETRAJAD jutustab dokumentaalse loo ühe kentsaka, nähtamatu ent võimsa äriimpeeriumi sünnist, hiilgusest ja kadumisest. See on lugu filmistuudiost Eesti Reklaamfilm, ühe mehe peas sündinud ettevõttest, mis ainsana Nõukogude Liidus tootis reklaame. Peedu Ojamaa juhtimisel valmistasid sajad andekad nupumehed ja filmiloojad stuudio eksistentsi vältel tuhandeid reklaamfilme, mis üldise kaubapuuduse ja sotsialistliku käsumajanduse tingimustes olid vahel sunnitud reklaamima ka olematuid asju. Need klipid vallutasid miljoneid südameid...

 
Režissöör: Kiur Aarma, Hardi Volmer

05.11.2013

Kristo Kampuse video festivalilt Ankunft: Neue Musik

 

 


11.07.2013

Ardo Rani teosed tšellole ja elektroonikale kõlavad Berliinis 7. septembril kl 19:30

Ankunft: Neue Musik

http://www.ankunftneuemusik.de/2013/live-programm/070913/

14.05.2013

Force Majeure (tšellole ja fonogrammile 2012) kõlab 4. Juunil kl 21 Tartus EHF raames

Rohkem infot festivali kohta:

http://kultuuriaken.tartu.ee/?event=1367893003

 

11.04.2013


11.04.2013


11.04.2013


11.04.2013


02.01.2012