Ooper 'Põrgupõhja uus Vanapagan'

Ooper 'Põrgupõhja uus Vanapagan' lisainfo

Põrgupõhja uus Vanapagan

 

Ooper kolmes vaatuses ühe vaheajaga

Ühel päeval kolib Põrgupõhja tallu Jürka koos naise Lisetega. Ta on veider mees, kellel pole saabudes kaasa võtta ei loomi, tööriistu ega justkui täpset arusaamistki, kuidas talumehe elu käib, ent see-eest on tal kindel siht: tema soovib saada õndsaks. Ta väidab kaljukindlalt, et on Vanapagan ja Peetrus saatis ta maa peale. Siinkohal pöörab kirjanik Tammsaare eesti uuemast mütoloogiast tuntud Kaval-Antsu ja Vanapagana loo tagurpidi ning alguse saab allegooriline ja mitmetasandiline lugu lihtsameelsest, kuid müstilis-salapärasest Jürkast, keda riukaid täis ning alatu suurtalu peremees Kaval-Ants omaarust ninapidi veab.

Tammsaare ise kommenteeris oma romaani nii: „Jah, võib-olla esiotsa teile tundub, et selle raamatu autor on hull, kuid edasi lugedes te jõuate veendumusele, et selle lugeja on hull. Ja kui te veel edasi loete, siis peaks teile selge olema, et terve maailm on hull.”

Ardo Ran Varres: Tammsaare vaatleb oma tegelasi mõruda huumoriga. Tundub, nagu oleks autor pea kõigi inimlike omaduste suhtes sarkastiline, välja arvatud armastus.
Romaan mõjub päev-päevalt üha aktuaalsemana, see näitab, kuidas ühiskonnas toimuvad protsessid on korduva iseloomuga. Täna tahaks tõesti hüüda: „Maailm on hulluks läinud!“

Mis on jääv?
Kindlasti armastus. Ja huumor.

KAVA

Esietendus 6. mail 2022 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: eesti
Tablool: inglise, eesti

5. mail toimub Vanemuises ooperi “Põrgupõhja uus Vanapagan” soojenduseks Tammsaarele pühendatud päev


Kristi Klopetsi libreto
A. H. Tammsaare samanimelise teose põhjal

 

Helilooja Ardo Ran Varres
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigent Martin Sildos või Taavi Kull
Lavastaja Vilppu Kiljunen Soome
Kunstnik Iir Hermeliin
Valguskunstnik Anton Kulagin
Videokujundaja Juho Porila
Lavastaja assistent Kädi Jakobson
Koormeistrid Piret Talts, Aleksandr Bražnik, Kristi Jagodin
Koori kontsertmeister Katrin Nuume
Kontsertmeistrid Margus Riimaa, Piia Paemurru

 

Osades Koit Soasepp Soome RO või Priit Volmer RO Estonia, Rasmus Kull, Karmen Puis, Annaliisa Pillak külalisena, Jaan Willem Sibul või Taavi Tampuu külalisena, Simo Breede, Pirjo Jonas, Grete Oolberg või Merle Jalakas, Atlan Karp külalisena jt

Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester